"Pamiętajcie o ogrodach" I Seminarium Ogrodowe PWSZ w Sulechowie – 16 października 2015 r.
Inicjatywa pracowników i studentów PWSZ w Sulechowie oraz mieszkańców Kalska na rzecz parku przypałacowego i Ogrodu Dydaktycznego.
2015-10-14, 15:05

Hasło przewodnie seminarium zaczerpnięte ze słów pięknej piosenki Jonasza Kofty. Adresowane jest do wszystkich ludzi i jak słowa piosenki wyraża współczesnego człowieka oraz jego tęsknotę za życiem w harmonii z naturą.

Celem głównym Seminarium jest integracja środowiska akademickiego z mieszkańcami wsi oraz uporządkowanie parku przypałacowego i Ogrodu Dydaktycznego w Kasku. 

Geneza seminarium:

W maju 2015 roku podczas spontaniczne zorganizowanej akcji porządkowania Ogrodu Dydaktycznego w Kalsku nawiązała się współpraca IZiIR z mieszkańcami Kalska. We wsparciu pani Sołtys Krystyny Talaga i radnego Krzysztofa Kluczyńskiego oraz licznych mieszkańców wisi. W akcji tej udział wzięli także pracownicy administracji i dydaktyczni IZiIR oraz reprezentujący Instytut Politechniczny dr inż. Janusz Mstowski. Dzięki zaangażowaniu wszystkich osób udało się przygotować Ogród Dydaktyczny na przyjęcie gości podczas Forum Samorządowego „Zarządzanie zielenią w praktyce”, które miała miejsce 29.05.2015r.

W ciągu kolejnego miesiąca mieszkańcy Kalska organizowali - już samodzielnie - na terenie Ogrodu Dydaktycznego - Dzień Dziecka.

W ramach zajęć praktycznych z studenci ogrodnictwa formowali bukszpanowe żywopłoty w otoczeniu kalskiego kościoła. W sierpniu dyrekcja Instytutu organizowała warsztaty chemiczne dla dzieci które prowadziła mgr Maria Poźniak.

Podczas pierwszego majowego spotkania mieszkańcy wsi wyrazili chęć częstszych spotkań i zaangażowania się w prace w parku i ogrodzie w Kalsku oraz potrzebę korzystania z wiedzy ogrodniczej pracowników Instytutu. Pomysł na organizację Seminarium Ogrodowego "Pamiętajmy o ogrodach” jest formą podziękowania mieszkańcom za ich pomoc oraz propozycją dalszej współpracy z wpisaniem w nią propagowania sztuki ogrodniczej oraz wiedzy na temat prawidłowego żywienia.

Seminarium będzie okazją do spalenia kalorii przy pracy w ogrodzie ale także do ich uzupełnienia przy kawie i ognisku – to ”dla ciała”. ”Dla ducha” -  wykładowcy z Ogrodnictwa i Technologii Żywności przygotowali dwie prelekcje tematycznie związane z realizowanymi w Instytucie kierunkami studiów.

PLAN RAMOWY I SEMINARIUM OGRODOWEGO "Pamiętajcie o ogrodach"

piątek, 16 października 2015 r.

 9:00 – 12:00             Powitanie uczestników, praca w grupach (dziedziniec za pałacem)

12:00 – 12:30           Przerwa kawowa (korytarz IZiIR)

12:30 – 14:00           Część wykładowa

                                  dr hab. Tadeusz Baranowski : Dobre i złe praktyki w ochronie kasztanowców.

                                  dr inż. Anna Gawrońska: Dieta bezglutenowa

14:15 – 16:00          Praca w grupach

16:15 – 17:30          Wspólne ognisko. Podsumowanie i zakończenie seminarium. (Boisko przy wiacie)

Miejsce: IZiIR PWSZ Sulechowie w Kalsku

organizator: dr inż. Agnieszka Szczecińska, Kierownik Zakładu Kształtowania Terenów Zieleni

 Zapraszamy serdecznie :)

KONTAKT / AUTOR
Agnieszka Lednik-Stachowska
pełnomocnik ds. promocji
PWSZ w Sulechowie
530 191 603
POBIERZ JAKO WORD
Pobierz .docx
Biuro prasowe dostarcza WhitePress
Copyright © 2015-2024.  Dla dziennikarzy
Strona, którą przeglądasz jest dedykowaną podstroną serwisu biuroprasowe.pl, administrowaną w zakresie umieszczanych na niej treści przez danego użytkownika usługi Wirtualnego biura prasowego, oferowanej przez WhitePress sp. z o.o. z siedzibą w Bielsku–Białej.

WhitePress sp. z o.o. nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz odesłania do innych stron internetowych zamieszczone na podstronach serwisu przez użytkowników Wirtualnego biura prasowego lub zaciągane bezpośrednio z innych serwisów, zgodnie z wybranymi przez tych użytkowników ustawieniami.

W przypadku naruszenia przez takie treści przepisów prawa, dóbr osobistych osób trzecich lub innych powszechnie uznanych norm, podmiotem wyłącznie odpowiedzialnym za naruszenie jest dany użytkownik usługi, który zamieścił przedmiotową treść na dedykowanej podstronie serwisu.